Farbowanie włosów w ciąży bywa kontrowersyjnym tematem. Wiele kobiet obawia się wykonywać tego zabiegu w ciąży, uważając że może mieć wpływ na rozwój płodu. Powstaje wiele mitów na ten temat. Warto więc poznać fakty.
Farbowanie włosów w ciąży – czy jest możliwe?
Okazuje się, że nie ma medycznych przeciwwskazań do farbowania włosów w okresie ciąży. Należy pamiętać, że włos jest strukturą martwą i nie przekazuje żadnych substancji do krwioobiegu. Szkodliwe dla ciężarnej mogą być natomiast opary unoszące się podczas farbowania włosów, choć nie ma dowodów na to, że mogą być niebezpieczne dla dziecka. Chodzi bardziej o fakt, że w przypadku wrażliwych kobiet farbowanie włosów w ciąży może powodować nudności. Z tego powodu jest odradzane w pierwszym trymestrze ciąży. Wielu lekarzy doradza, by wstrzymać się z farbowaniem do drugiego trymestru. Dotyczy to zwłaszcza farb do włosów z amoniakiem. Choć nie ma dowodów, by przenikał do organizmu dziecka, to w okresie gdy kształtują się wszystkie narządy, lepiej unikać wszelkich zabiegów chemicznych.
Kiedy lepiej zrezygnować z farbowania włosów w ciąży?
Jeżeli wcześniej farba do włosów cię nie uczulała, nie oznacza to, że nie będzie tak w okresie ciąży. Ponadto zmiany hormonalne w ciąży mogą wpływać na to, jaki kolor na włosach się uzyska. Włosy mogą być na farbowanie bardziej oporne niż do tej pory. Warto zatem mieć tego świadomość. Na pewno zgodnie z zaleceniami lepiej wstrzymać się z farbowaniem w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Jeśli koniecznie chce się wyrównać kolor, to można ewentualnie skorzystać z opcji półtrwałej koloryzacji, która trwa krócej czy też wybrać farbę bez amoniaku. Na pewno udając się do salonu fryzjerskiego zawsze należy poinformować fryzjera o tym, że jest się w ciąży. Trzeba pamiętać, że niektóre zabiegi, gdy możliwe jest wdychanie szkodliwych oparów, nie są w ciąży wykonywane dotyczy to trwałej czy keratynowego prostowania włosów, w przypadku którego tworzą się lotne związki azotu.
Jak bezpiecznie przeprowadzić farbowanie włosów w ciąży i jak o nie dbać?
Aby bezpiecznie farbować włosy w ciąży, należy zadbać o właściwą wentylację w pomieszczeniu, także wtedy gdy używa się farby bez amoniaku. Dzięki temu można uniknąć problemów z nudnościami. Farbę należy nakładać tak jak zwykle. Jeżeli ciągłość tkanek nie jest naruszona, to substancja nie wnika do organizmu (oczywiście wyjątkiem są tutaj substancje lotne, o których była mowa). Ważne jest również to, by odpowiednio dbać o włosy po farbowaniu czy też rozjaśnianiu, bo wbrew obiegowym opiniom również rozjaśnianie włosów można wykonać w ciąży. Można zdecydować się na pasemka czy też balejaż, ombre czy też sombre. W przypadku tych ostatnich koloryzacji nie rozjaśnia się włosów od skóry głowy, co zapewnia większe bezpieczeństwo. Można zastosować rozjaśniacz do włosów bez amoniaku. Warto po zabiegach fryzjerskich sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, które przedłużą trwałość koloru, a jednocześnie poprawiać kondycję włosów, które w ciąży są narażone na osłabienie. Maski czy też odżywki na bazie kwasu hialuronowego czy naturalnych olejów jak najbardziej są polecane. Oczywiście warto sprawdzać skład i wybierać produkty, które są bezpieczne i polecane dla kobiet w ciąży. Najlepiej wybierać te kosmetyki, które mają naturalny skład. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji włosów, to koniecznie wejdź na stronę: https://ohmyhair.com.pl/.
Materiał promocyjny.