Z książkami w tle | Książki, seriale, filmy

Książki to jeden z elementów kultury, który lubię najbardziej. Czy latem, w parku, na wakacjach, czy jesienią i zimą pod kocykiem z kubkiem ulubionej herbaty. Są jednak momenty, że nie czytam w kółko książek, np. w tamtym roku bardzo się z tym opuściłam (w tym jednak nadrabiam!). Żeby się zmotywować bardzo lubię czytać i oglądać filmy, gdzie jest motyw książki, czytania i pisania. I właśnie takie zestawienie dziś dla Was przygotowałam.Najpopularniejszy serial w tym roku 

"Ty", bo właśnie o tym serialu Netflixowym mowa. Plotkarowy Dan Humpfrey w wydaniu niegrzecznym (lub jeszcze bardziej niegrzecznym :>), jako Joe Goldberg. Gra on menedżera księgarni, który zakochuje się w przypadkowej dziewczynie, która weszła zakupić książkę. Miłość przeradza się w obsesję i ze zwykłego zauroczenia przeradza się w przerażającą relację. Serial ma bardzo ciekawy motyw, a książki podsycają jego pikanterię (książki są super seksi!), jednak... czegoś mu brakuje. Brakuje, albo jest zbyt przewidywalny. Z wieloma osobami rozmawiałam na jego temat - wciąga, ale można przewidzieć każdy kolejny krok głównego bohatera. Mimo wszystko - te dziesięć odcinków pochłania się niewyobrażanie szybko.


Z Amy Adams w roli głównej

Jeśli ktoś zapytałby mnie o moją ulubioną aktorkę zagraniczną - na pewno byłaby nią Amy Adams. Za to, że każda z ról, które dostaje przychodzi jej naturalnie. A do tego jest nieziemsko piękna i oryginalna. I właśnie z nią są kolejne dwie pozycje, o których chciałam Wam napisać. 
Jedna z nich to film (na podstawie książki), który wszedł do kin w 2016 roku. Pamiętam, że w dniu, kiedy zobaczyłam tę pozycję byłam w baaardzo melancholijnym nastroju i poszłam do kina sama. Wywarł na mnie ogromne wrażenie. Mowa tu o "Zwierzętach nocy". Amy gra tam główną rolę, jest wysoko postawioną właścicielką galerii, ma męża, który ciągle wyjeżdża, a pewnego dnia dostaje książkę od swojego byłego męża. Jest to przerażający thriller, który jest dla filmowej Susan retrospekcją ich życia. Bardzo przeszywający film, dramat, który obejrzałam już kilka razy. Dla fanów Netflixa - można go tam znaleźć.
Ostatnio zapytałam Was na instagramie czy znacie właśnie takie pozycje, które mają w tle motyw książkowy-czytelniczy-pisarski. Było kilka odpowiedzi z serialem "Ostre przedmioty" (który również oparty jest na książce). Zaczęłam oglądać, jestem w połowie. Główną rolę gra dziennikarka, która dostała zlecenia napisania artykułu na temat serii morderstw, które wydarzyły się w jej rodzinnym mieście. Camille (Amy Adams) niechętnie przyjmuje tę propozycję, jednak nie ma wyboru i wraca do Wind Gap, żeby zmierzyć się z przeszłością i swoją matką. Serial rozkręca się dosyć powoli, ale ciągle jest ta chęć obejrzenia kolejnego odcinka. Na pewno obejrzę do końca.

Inne filmy

Pozycja, w której głównym wątkiem jest walka między miejscową księgarnią, a wielką sieciówką księgarni, na pewno nie jest dla Was nieznana - "Masz wiadomość", czyli Tom Hanks i Meg Ryan, którzy do ostatnich momentów rozpoczynają ze sobą rozmowę na chacie, kiedy komputery i internet były nowością. Anonimowość jednak nie pozwala im zakończyć znajomości przed wielkim biznesowym fiaskiem. Musicie znać, jest to jedna z pozycji obowiązkowych w kategorii komedie romantyczne!

Dramat z czasów powojennych, o bohaterce, która nie potrafi czytać pozwolił uzyskać Kate Winslet Oscara za rolę pierwszoplanową w 2009 roku. Ten film wskoczył też na moją prywatną listę ulubionych filmów wszechczasów. Dobrze wiecie, że chodzi tu o film "Lektor". Niestosowne uczucie między młodszym mężczyzną, a starszą od siebie kobietą jest wątkiem w kinie i kulturze, którego nie mogę przegapić (polecam jeszcze zapoznać się z książką "Madame" Antoniego Libery oraz "Spóźnieni kochankowie" Williama Whartona), więc jeśli znacie coś w tej tematyce - koniecznie się ze mną podzielcie. Jednogłośnie - Kate Winslet zdecydowanie zasłużyła na tego Oscara jak na żadnego innego!

Jeśli jeszcze nie macie dosyć filmów - polecam Wam kolejną oscarową pozycję, jaką jest film "Służące". Chyba jeden z bardziej oglądalnych filmów w 2011 i 2012 roku. Film toczy się w latach 60 XX wieku, kiedy w Ameryce osoby czarnoskóre nie są tolerowane przez białe społeczeństwo. Istnieje jednak dziennikarka, która spisuje historie czarnoskórych służących, tworząc oburzenie wśród społeczeństwa. Film łapie za serce i musi być także obejrzany przez Was!


Książki o książkach

W tym akapicie nie mogę Wam wspomnieć o mojej ukochanej, licealnej miłości jaką był Carl Ruiz Zafon ze swoją serią o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Cztery książki ("Cień wiatru", "Gra Anioła", "Więzień Nieba", "Labirynt Duchów") to cykl o Danielu, który jest zakochany w książce chce rozwiązać jej tajemnice. Intrygi, Barcelona i zapach książek zbiera owacje na stojąco od młodszych jak i starszych czytelników. Zdecydowanie muszę zakupić i wrócić do tej serii - ostatniej książki niestety nie przeczytałam, ale w czasach licealnych do pierwszych dwóch wracałam bardzo często. Cykl ten może szybko rozkochać w sobie czytelnika.

Znacie jakieś pozycje z książkami w tle? A może te, o których wspomniałam są także Waszymi ulubionymi? Dajcie mi znać, chętnie nabiorę natchnienia czytelniczego!

Pozdrawiam, 
Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Paulina blog | BLOG Design: karografia.pl